A BFK közbeszerzési pályázatot hirdetett a Csepelen tervezett új közpark területén kialakítandó vizes élőhely (úgynevezett wetland) és a kék-zöld infrastruktúrába integrált csapadékvíz gazdálkodás ellátásának tervezésére.
A Csepel-sziget északi részén egy több mint 36 hektár területű új városi közpark kialakításának előkészítésén dolgozik a BFK, a kormány döntése nyomán. Összhangban a területre készült korábbi mestertervvel, a közpark részeként új vizes élőhely épül ki, amely a városrész burkolt és beépített felületein keletkező csapadékvizet kezeli és helyben tartja, másrészt hozzájárul a közpark biodiverzitásának növeléséhez a változatosabb élőhely létrehozásán keresztül.
A parkon át északi-déli irányban kanyargó wetland funkciója, hogy a környező területen keletkező csapadékvizet helyben tartsa, azt csak a természetes szűrőrétegen átengedve, megtisztulva eressze a Ráckevei (Soroksári)-Dunába. Továbbá természetes vizes élőhelyet biztosít számos növény- és állatfajnak. Emellett fontos szerepet játszik a városi mikroklíma javításában azáltal, hogy a megfelelő pára hozzájárul a hőszigethatás csökkentéséhez. A vízelvezetés és a kék-zöld infrastruktúra területe körülbelül 5,4 hektár, a kék-zöld-infrastruktúrán belül kialakítandó wetland, víztározó és szikkasztó területe mintegy 2,3 hektár.
A most kiírt közbeszerzés nyomán a megbízásunkat elnyerő tervező alapvető feladata lesz a wetland teljes körű megtervezése a szükséges víztisztító ökoszisztéma rendszer kialakításával és tájépítészeti megjelenéssel együtt, illetve a tervezési területen és a közvetlenül csatlakozó vízgyűjtő területeken a közterületek csapadékvíz elvezetési rendszerének megtervezése. Emellett a közvetlenül csatlakozó területekről, ingatlanokról (nem közterületi ingatlanokról) érkező csapadékvíz befogadása/elvezetése, továbbá ezen csapadékvizek tározása, szikkasztása, szűrése (csapadékvíz gazdálkodás). Ugyancsak feladat a wetland fenntartásához, illetve a száraz időszakokban szükséges vízpótlás vízmennyiségének meghatározása és a vízpótlás lehetséges forrásainak számbavétele, az optimális műszaki megoldás meghatározása.
A tervezési szakasz négy részre bontható: vízellátási/vízutánpótlási tervek, koncepciótervek, engedélyezési tervek (beleértve vízjogi, illetve egyéb létesítési terv), és kivitelezési tervek készítése. A Budapest Fejlesztési Központhoz az ajánlatok augusztus 10-ig érkezhetnek be. A kék-zöld infrastruktúra tervezésére kiírt nyílt közbeszerzési felhívásunk itt olvasható:
Forrás: BFK / Vitézy Dávid