A brit Dezeen magazin válogatást tett közzé a 2020-as év legérdekesebb hídjairól, melyek közül többről mi is beszámoltunk átadásukkor. Lássuk egyenként a listán szereplőket!
Üvegfenekű híd, Kína. Tervező: a Zhejiang Egyetem Építészeti Tervező és Kutató Intézete
A tavaly elkészült 526 méter hosszú, a Guangdong tartományban található Lianjiang folyón átívelő hidat hivatalosan is a világ leghosszabb üvegfenekű hídjának ismerte el a Guinness-rekordok könyve. A 4,5 centiméter vastag edzett laminált üvegből készült függőhíd teljesen transzparens; tökéletes a rálátás a 201 méterrel lejjebb kanyargó folyóra.
A dán Køge Nord állomás. Tervező: Cobe és Dissing + Weitling
A két neves építésziroda összefogásának eredményeként született gyalogoshidat egy új, Koppenhágából induló nagysebességű vonalhoz illeszkedve tervezték. A beton híd Dánia legforgalmasabb autópályája felett fut, és két fő vasútvonalat köt össze. Egyszerű formája a 1960-as évek „futurisztikus” kialakítására emlékeztet; úgy tervezték, hogy jól megkülönböztethető legyen, de mégis beleolvadjon a tájba, ahol naponta több mint 100 000 autós és utas láthatja.
Canavagh híd, Írország. Tervező: O’Donnell + Tuomey
A Lee folyó felett, fából és betonból emelt híd elsődleges célja, hogy javítsa a Cork Egyetem kollégiumának megközelíthetőségét. A két betonoszlopot nagyfesztávú fagerendák kötik össze, és amelyeket két acél gerenda támaszt meg.
A Technion Izraeli Műszaki Intézet bejárati kapuja, Izrael. Tervező: Schwartz Besnosoff Architects
A bejárati kaput hídként alakították ki; összeköti az egyetemet a város sétányával. „Úgy döntöttünk, hogy új értelmezést kínálunk a kapu gondolatának – nem korlátnak vagy elválasztónak, hanem hídként értelmezzük” – magyarázza a Schwartz Besnosoff Architects stúdió képviselője. A híd a meglévő út fölött fut, létrehozva egy olyan informális teret, ahol a diákok találkozhatnak a barátaikkal.
Providence River gyalogos híd, USA. Tervező: Inform Studio és a Buro Happold
A Providence folyó gyalogos hídja összeköti a Rhode Island-i Providence két parkját, és öt meglévő mólót foglal magában. Acél felépítményét rothadásálló moduláris panelekbe burkolták wana fából, amely anyag Providence tengeri múltjára is utal; anno csónaképítésre használták. A hídnak van egy alacsonyabban fekvő szintje is, közel a vízhez, sok növénnyel és hívogató, széles lépcsőkkel.
San Giorgio híd, Olaszország. Tervező: Renzo Piano
Az olasz sztárépítész tavaly év elején mutatta be szülővárosában, Genovában a San Giorgio-hidat. Azt a Morandi-hidat pótolja, amely 2018-ban omlott össze, 43 ember halálát okozva. A város belterületén futó híd 18 karcsú, vasbeton oszlopon nyugszik; az elliptikus forma a fény „csúszását” segíti a felületén.
Wuchazi híd, Kína. Tervező: Wünschmann Kaufer Architects és Buschmeyer + Cai
A nyolcas alakú Wuchazi-híd kanyargós alakja magába foglal egy „végtelen” utat is, amely így egyszerre tölt be szabadidős és funkcionális szerepet. A berlini székhelyű építészek a kínai SADI és JDTM tervezőintézetekkel működtek együtt: az eredmény a Chengdu folyón átívelő híd, amely egy kiállítási központot köt össze egy lakóövezettel. „Egy olyan híd létrehozása volt a célunk, amely több, mint egy szimpla funkciót betöltő infrastrukturális elem” – nyilatkozta Kaufer.
Lille Langebro kerékpáros híd, Dánia Tervező: WilkinsonEyre
A londoni építészeti stúdió a koppenhágai Városi Ügynökséggel közösen hozta létre a gyalogos és kerékpáros hidat Koppenhága belső kikötőjében. Az acélhíd szükség esetén felnyitható az arra járó hajók mozgását segítendő, a „vízen történő átkelés nyugodt módjaként” határozzák meg: az áthaladók számára fokozatosan feltárul a dán főváros Christianshavn negyede.
Chiswick Park gyaloghíd, Egyesült Királyság. Tervező Useful Studio
A nemesített rozsda felületű acél gyalogoshíd egy metróállomást köt össze egy üzleti parkkal a londoni Chiswickben. A híd három boltíves, ezek magassága nyugatról keletre növekszik, és karbantartásmentesre tervezték. Mivel vágányokon ível át, a javítás csak nehézkesen lenne megoldható.
Gyalogos híd, Franciaország. Tervező: Dietmar Feichtinger Architects
A fa-acél gyalogos híd Angers-ban, Franciaországban épült, douglas fenyőből, francia tölgyből és rétegragasztott fapanelből (CLT). A híd Angers Saint-Laud állomás mellett kanyarog a 70 méter széles vágányfolyosó felett, összekötve az állomást egy szállodával és egy parkkal.
Forrás: https://www.dezeen.com/2020/12/09/dezeen-top-10-bridges-2020-review/